W związku ze zmianą ustawy z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny z dniem   1 stycznia 2018r. weszły w życie przepisy dotyczące możliwości przyznawania członkom wielodzietnych rodzin elektronicznej Karty Dużej Rodziny, która będzie miała formę aplikacji na smartfony.

Aplikacja na smartfony posiada kilka funkcji:

  • rodzic może posiadać na swoim smartfonie Karty swoich dzieci oraz małżonka;
  • aplikacja umożliwia wyszukiwanie partnerów KDR wg kategorii, lokalizacji, frazy;
  • funkcja geolokalizacji pozwala na wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy przebywania użytkownika aplikacji;
  • użytkownik aplikacji może dodawać partnerów KDR do listy „ulubionych” (funkcjonalność zostanie dodana w II kwartale 2018 r.);
  • aplikacja pozwala także na przekazywanie informacji członkom rodzin wielodzietnych zarówno o aktualnych zniżkach i nowych partnerach, jak i konieczności złożenia wniosku przed terminem ważności Karty, np. w przypadku dzieci przed 18 r.ż. (funkcjonalność zostanie dodana w II kwartale 2018 r.);
  • aplikacja umożliwia logowanie się poprzez szybki dostęp - podając kod pin.

Aby otrzymać mobilną Kartę Dużej Rodziny należy złożyć  wniosek on-line na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ lub złożyć go osobiście w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Drawnie ul. Kościuszki 9 - Dział Świadczeń Rodzinnych.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku na adres e-mail, który został wskazany we wniosku dostaniemy numer swojej karty. Na nasz telefon przyjdzie SMS, w którym podane zostanie jednorazowe hasło do zalogowania się w aplikacji.

Kolejnym krokiem jest pobranie bezpłatnej aplikacji mobilnej z Google Play lub Apple Store na swój telefon.

Aplikacja poprowadzi Nas automatycznie do uruchomienia mKDR na Naszym smartfonie.

Posiadasz plastikową Kartę Dużej Rodziny i chcesz uzyskać dostęp do elektronicznej formy Karty?

Aby móc zalogować się do aplikacji mKDR i wyświetlić swoją Kartę Dużej Rodziny, konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie elektronicznej formy Karty.

Możesz w tym celu udać się do M-G OPS w Drawnie i wypełnić wniosek
w formie papierowej. Wzór wniosku o Kartę Dużej Rodziny oraz wzory załączników znajdziesz na stronie http://www.mgopsdrawno.pl/ lub na stronie:
https://www.mrpips.gov.pl/bip/ogloszenia-i-wykazy/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziny-lub-wydanie-duplikatu/

Wnioskując o elektroniczną formę Karty, konieczne jest wypełnienie załącznika ZKDR-04 – podaj w nim numer telefonu komórkowego i adres e-mail członka rodziny, dla którego chcesz wyrobić elektroniczną formę Karty, a także wskaż, kto będzie mógł wyświetlać Kartę tej osoby (czy tylko ta osoba, czy również rodzic lub małżonek rodzica).

Najprościej i najszybciej złożysz wniosek za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia>– empatia.mpips.gov.pl.

W tym celu należy wejść i zalogować się na swój profil zaufany (ePUAP lub założony za pośrednictwem bankowości elektronicznej) lub uwierzytelnić się podpisem elektronicznym, jeśli taki posiadamy. Na panelu po lewej stronie znajdziemy instrukcję użytkownika.

Gdy się zalogujemy, uzupełniamy swoje dane oraz dane członków swojej rodziny. Dane te zapiszą się na Naszym koncie i będziemy mogli później wykorzystywać do innych wniosków (na przykład o świadczenie wychowawcze).

Jeśli składaliśmy już wniosek za pośrednictwem Emp@tii (na przykład o świadczenie wychowawcze) – Nasze dane i dane członków Twojej rodziny będą już w Naszym koncie  i będziemy mogli ich użyć również do tego wniosku. Gdy wrócimy na panel główny, wybieramy -  Wniosek o Kartę Dużej Rodziny, a następnie gminę, do której wyślemy wniosek

Gdy wybierzemy właściwą gminę, uruchomi się kreator wniosku o Kartę Dużej Rodziny, który poprowadzi Nas krok po kroku i przypomni o wypełnieniu wszystkich wymaganych pól.

Na początku należy rozwinąć listę członków rodziny i wybrać wszystkich członków swojej rodziny, dla których chcemy wnioskować o elektroniczną formę Karty. W tym miejscu możemy jeszcze uzupełnić skład rodziny, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej

Dla każdej osoby będziemy musieli wybrać, jaka jest rola tej osoby w Naszej rodzinie (rodzic, małżonek rodzica, dziecko w wieku poniżej 18. roku życia, itd.) oraz zaznaczyć o co wnosisz dla tej osoby.

Jeśli posiadamy już Kartę w formie tradycyjnej (plastikowej) i chcemy mieć możliwość wyświetlania jej w aplikacji mKDR, zaznaczamy rodzaj wniosku: „Wnoszę o przyznanie dodatkowej formy Karty Dużej Rodziny” oraz zaznaczamy, że chcemy elektroniczną formę Karty.

Jeśli jesteśmy rodzicem małych dzieci, które nie mają jeszcze telefonów, ale jako rodzic chcemy mieć możliwość wyświetlania ich Kart na swoim telefonie, zawnioskujemy  o elektroniczną formę Karty również dla nich (podając przy nich swój numer telefonu i adres e-mail). Nie zapomnijmy wskazać przy każdym dziecku siebie jako osoby, która będzie mogła wyświetlać Kartę tego dziecka.

Kreator wniosku o Kartę Dużej Rodziny poprowadzi Nas krok po kroku i podpowie, jakie pola należy uzupełnić. Gdy wypełnimy wniosek i go wyślemy, poczekajmy na rozpatrzenie go przez gminę. Jeśli w ciągu kilku/kilkunastu dni nie otrzymamy danych niezbędnych do zalogowania się w aplikacji mKDR (w szczególności wiadomości SMS z jednorazowych hasłem do aplikacji), skontaktujmy się z gminą, do której wysłaliśmy wniosek.

Więcej informacji na stronie:

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/karta-duzej-rodziny/